Medzinárodné uznanie pracoviska a jeho pracovníkov

Medzinárodná spolupráca a organizácia medzinárodných koferencií GEOTOUR a IRSE. Už od počiatku realizácie geoturizmu boli pedagogické aktivity rešpektované predovšetkým v zahraničí. Ako prvá spolupracujúca organizácia formou podpísanej zmluvy o spolupráci a vzájomnom uznaní skúšok a diplomov (Bc), ako aj na spoločnom výučbovom projekte v oblasti geoturizmu bola College of Tourism and Hotel Management v Nikózii, Cyprus. Ďalšia medzinárodná spolupráca v oblasti pedagogiky bola podpísaná dekanmi Fakulty BERG a Wydzialu Geologie, Geofyziki i Ochrony Šrodowiska AGH Krakow, Poľsko.  Niekoľko desiatok študentov geoturzmu (Bc) z FBERG na základe tejto zmluvy študovalo druhý stupeň geoturizmu v Krakove a získalo titul Mgr. Ing. Nedocenené a nedotiahnuté boli podobné snahy o nadviazanie spolupráce s Rosen School of Hospitality Management, Univerzity of Central Florida, Orlando, USA. Ďalšími spolupracujúcimi organizáciami boli VŠB Ostrava, Česká republika, a vysokými školami v Maďarsku – ME Miskolc a Róbert Károly College,Gyongyos. V roku 2005 pracovníci ÚGT vstúpili do spoločného projektu s Univerzitou v Novom Sade, Srbsko a galériou Babka v Kovačici v Srbsku, o podpore etnoturizmu v Kovačici, svetoznámom centre naivneho umenia. V súčasnosti Oddelenie geo a montánneho turizmu spolupracuje predovšetkým s Krakovom, Ostravou a Miškolcom. V súčasnosti sú využívané dohody o výmene študentov a pedagógov v rámci projektu ERASMUS (napr. COTHM Nikózia, Cag University Meris, Turecko, College of Tourism and Hotel Management v Nikózia, Cyprus, Universidad de Huelva, Huelva, Španielsko a ďalšie).Medzinárodné uznanie možno dokumentovať aj uznaním pracovníkov katedry (ústavu, oddelenia).

Medzinárodné uznanie ÚGT je zrejmé napríklad aj z toho, že Dr. h.c. prof. Ing. Pavol Rybár, PhD. Bol v rokoch 2005-06 zvolený prezidentom svetovej organizácie banských profesorov SOMP (The Society of Mining Professors /Societät der Bergbaukunde). V rokoch 2007-2010 bol spoluzakladateľom a prvým prezidentom Medzinárodnej asociácie geoturizmu (IAGT) so sídlom v Krakowe. Aj ďalší člen ústavu Ing. Bartolomej Baláž, CSc. bol počas tohto obdobia zvolený za člena desaťčlenného predstavenstva tejto organizácie. Ďalšie významné medzinárodné ocenenia prof. Rybára možno dokumentovať nasledovne: (plný text nájdete na www stránke osobnosti.sk)

• 2012: Čestný doktorát (Dr.h.c.) udelený univerzitou v Miškovci (Miskolci Egyetem), Maďarsko
  • 2006 Medaila Agricola, Cena VŠB TU Ostrava, Česká republika,
  • 2005 Cena “Szt. Borbála érem”, Ministerstvo hospodárstva, Budapešť, Maďarsko
  • 2005 Ocenenie “Ehrenmitglied des ungarischen Bergbaus”, Prezídium maďarských banských spoločností, Budapešť, Maďarsko
  • 2004 Cena mesta Banská Štiavnica (SR) Za záchranu kultúrneho dedičstva UNESCO a rozvoj mesta
  • 2000 The International Directory of Distinguished Leadership, ninth Edition,
  • 2000, American Biographical Institute, Raleigh, North Carolina, USA.
  • 1999 Man of the year 1999, American Biographical Institute, Raleigh, North Carolina, USA

Členstvo v medzinárodných organizáciách:

• Zahraničný člen Ruskej banskej akadémie vied od roku 2006 Prezident medzinárodnej organizácie IAGt (International Association for Geotourism) so sídlom v Krakove, Poľsko – (Svetová) Asociácia banských profesorov – prezident,
  • 2005 – 2006 Medzinárodná organizácia INTER OCEAN METAL so sídlom v Štetíne, Polsko,
  • zástupca Slovenskej republiky pre ťažbu minerálov z morského dna,
  • od roku 2004 FEMP, (Federation of European Mining Programs), Delft, Holandsko – člen   predstavenstva spoločnosti,
  • 2004 – 2007 – Konwient polskich dziekanow gornych a geologicznych wydzialow,
  • 2002 – 2007 Mikovínyi Iskola Tanácsa, Miskolc, Univerzita, Miškolc, Maďarsko,
  • 2003 – 2007 Vedecká rada Hornicko geologické fakulty Vysoké školy báňské, Technická univerzita Ostrava,   Česká republika – člen,
  • od roku 2000 – 2007 Redakčná rada Zborníka vedeckých prác Vysoké Školy báňské, TU Ostrava, Fakulty Hornické   Ostrava, Česká republika,
  • 2000 – 2007- Redakčná rada vedeckého časopisu Geoturystyka/Geotourism, Stowarzyszenia Naukowego im. Stanislawa Staszica, Krakow, Poľsko,  od založenia časopisu- Redakčná rada štvrťročníka Górnictwo i Geoinžynieria, AGH Krakow, Poľsko
  • do r. 2007- Redakčná rada vedeckého časopisu Falulteta za organizacijske vede Kranj, Slovinsko, do r. 2007

prof. Rybár je hosťujúcim profesorom na AGH Krakow, Poľsko, hosťujúcim prednášajúcim (Invited Lecturer) na Bergakademie Freiberg, Nemecko a VŠB TU Ostrava. doc. Ing. Gejza M. Timčák, CSc. bol do roku 2005 členom redakčnej rady vedeckých časopisov Tourism Today a European Journal of Tourism Research, Cyprus. Ing. Ján Derco, PhD. je od roku 2015 členom AIEST (International Association of Scientific  Experts in Tourism), St. Gallen, Švajčiarsko.