Vznik a rozvoj geoturizmu na FBERG

Za vznikom a začiatkom výučby geoturizmu ako nového možného študijného programu na TUKE FBERG boli traja profesori z troch katedier: prof. RNDr. Stanislav Jacko, CSc. z Katedry geológie a mineralógie, prof. Ing. František Šiška, CSc. z Katedry úpravníctva nerastných surovín a prof. Ing. Pavol Rybár, PhD. z Katedry dobývania ložísk a geotechniky. Bol to jeden z návrhov, ako rekonštruovať fakultu v čase nezáujmu študentov študovať klasické banícke a príbuzné študijné odbory na bývalej Baníckej fakulte. Návrh bol realizovaný na Katedre geológie a mineralógie, keď vznikol Úsek krajinnej geopropagácie a z neho – neskôr, 1.9. 2001, samostatná Katedra krajinnej geopropagácie (KGP).  Časť jej pracovníkov bola vyčlenená z Katedry geológie a mineralógie (prof. RNDr. František Zábranský, CSc., doc. Ing. Gejza M. Timčák, PhD., doc. Ing. Jana Jablonská, PhD., Ing. Bartolomej Baláž, CSc., Ing. Róbert Schmidt, Ľ. Čepejová). Ďalšie miesta boli obsadené konkurzom (Ing. M. Grohol, Mgr. Marián Lukáč a Ing. Pavel Torma). Okrem interných pracovníkov na Katedre geopropagácie pôsobili aj zamestnanci z iných pracovísk TUKE (PhDr. T. Kotek, CSc.) a externí  učitelia, ako prof. PhDr. Ladislav Tajták, CSc. z Filozofickej  fakulty Prešovskej Univerzity , PhDr. Alexander Balega, z Krajského pamiatkového úradu Košice, Dr. Zdenko Vostál,  prof. Ing. Ctirad  Schejbal, CSc. z HGF VŠB TU Ostrava. Prvým vedúcim katedry sa stal Ing. Bartolomej Baláž, CSc. V roku 2003 bola Katedra geopropagácie zaradená do Ústavu podnikania a cestovného ruchu. Samostatný Ústav geoturizmu vznikol v r. 2007 rozdelením Ústavu podnikania a cestovného ruchu  na dva ústavy: Ústav podnikania a manažmentu (ÚPaM) a Ústav geoturizmu (ÚGt). Od septembra 2007 bol konkurzom na miesto riaditeľa ÚGt vybratý Dr.h.c. prof. Ing. Pavol Rybár, PhD., ktorý túto funkciu vykonával až do ďalšej organizačnej zmeny štruktúry FBERG v roku 2015, keď z menovaného ústavu sa stal Odbor geo a montánneho turizmu (OGaMT), ako súčasť široko koncipovaného Ústavu zemských zdrojov (ÚZZ). Študijný program, pod názvom Krajinná geopropagácia, študijného odboru Cestovný ruch, bol akreditovaný  a prvýkrát otvorený v akademickom roku 1994-95. Absolventi tohto študijného odboru mali podporiť  rozvoj cestovného ruchu na východnom Slovensku, zvlášť v Košickom samosprávnom kraji. Garantom prvého stupňa (Bc.) študijného programu bol od jeho vzniku až do r.2001 prof. RNDr. Stanislav Jacko, CSc. V akademickom roku 2001-2002 sa garantom stal doc. Ing. Gejza M. Timčák, PhD. Od roku 2002 až do roku 2016 garantovala študijný program (Bc.) pod názvom Geoturizmus doc. Ing. Jana Jablonská, CSc. Od roku 2016 je garantom doc. Ing. Ľubomír Štrba, PhD.. Po akreditácii druhého stupňa vzdelávania (Ing.) študijného programu Geoturizmus od roku 2006, až do súčasnosti je jeho garantom Dr.h.c. prof. Ing. Pavol Rybár, PhD. Tretí stupeň vzdelávania (PhD.) absolvujú študenti v rámci študijného odboru 5.2.38 Získavanie a ochrana zemských zdrojov, študijný program Využitie a ochrana zemských zdrojov (garant študijného odboru a programu je Dr.h.c. prof. Ing. Pavol Rybár, PhD.). Všetky tri študijné programy týkajúce sa geoturizmu (Bc., Ing. a PhD.) sú akreditované nepretržite od svojho vzniku, v dennej aj externej forme štúdia. Pokiaľ nebol akreditovaný druhý (Ing.) stupeň študijného programu geoturizmus, mali absolventi  bakalárskeho štúdia geoturizmus možnosť študovať  druhý stupeň geoturizmu na Fakulte geológie, geofyziky a ochrany životného prostredia, AGH Krakow (Poľsko), kde im bolo uznané štúdium v prvom stupni vzdelávania priamo bez rozdielových skúšok. Študenti nastúpili do magisterského študijného programu v externej forme, čo bol dôkaz kvality vzdelávania na TUKE FBERG v Košiciach. Po absolvovaní magisterského (druhého) stupňa vzdelávania v Krakowe, obdržali absolventi titul „Mgr.-Ing.”. Druhý stupeň študijného programu Geoturizmus bol na FBERG prvýkrát otvorený v akademickom roku 2005-06. Záujem absolventov bakalárskeho štúdia ,,Geoturizmus “ o študijný program v druhom stupni vzdelávania sa pohyboval na úrovni sto až stodvadsať  študentov ročne, a to v obidvoch formách štúdia –dennej aj externej. V súčasnosti sú počty prijatých študentov v dennej forme štúdia na úrovni zhruba polovice uvedeného množstva. Malý počet uchádzačov je najmä o druhý stupeň vzdelávania (Ing.) v externej forme štúdia. Organizačnou zložkou Ústavu geoturizmu bola od jeho počiatku, aj cestovná kancelária TUKE Travel, ktorej vedúcim bol od založenia Ing. Miroslav Kolesár a pracovníčkou bola Gabriela Sviteková. Zásahmi, ktoré pochádzali z prostredia mimo Ústavu geoturizmu, bola činnosť cestovnej kancelárie, po nepochopení jej úlohy v procese vzdelávania a odchode jej pôvodného vedúceho, rýchle zlikvidovaná. Pôvodný zámer cestovnej kancelárie, stať sa výcvikovým pracoviskom študentov geoturizmu bol nepochopený a nakoniec sa nerealizoval. KGP a následne ÚGT má od roku 2001 akreditovaný kurz sprievodcu v cestovnom ruchu, ktorý absolvovalo už niekoľko sto študentov cestovného ruchu a geoturizmu, ako aj ďalších záujemcov o sprievodcovskú činnosť.