Vedecko – výskumná profilácia

Vedecko výskumná profilácia starších pracovníkov je ovplyvnená ich pôvodnou vedecko výskumnou orientáciou. Od technológií v baníctve a geotechnike (v rámci geoturizmu sa venujú predovšetkým banskému turizmu a banskému dedičstvu), cez geologické disciplíny, až po environmentalistiku a ochranu životného prostredia (orientácia na geoturizmus a udržateľný rozvoj). Ekonomicky  orientovaná časť pracovníkov sa realizuje v ekonomických problémoch (marketing, manažment, projektovanie, služby v turizme, rozvoj cestovného ruchu, reklama v cestovnom ruchu a pod.) Perspektívnou a dobre zvládnutou sa javí oblasť oceňovania geologických a historicko-banských objektov turizmu. V nej sa pracovníci OGaMT začínajú presadzovať v základných otázkach a teóriách súvisiacich s geo a banským turizmom aj v svetovej literatúre. Originálne riešenia boli dosiahnuté aj pri definovaní historických kultúrnych ciest prechádzajúcich územím Slovenska – Hornouhorská banská cesta a Stredoveká soľná cesta. Rozvíjajúca sa analýza historických banských miest a vývoja baníctva v nich s využitím geoinformačných nástrojov vedie ku rekonštrukcii historických banských diel a rekonštrukcii zmeny krajiny vplyvom baníckej činnosti. Medzi najvýznamnejšie projekty pracoviska patria nasledovné aktivity: Konferencia Geotour má viac ako desaťročnú tradíciu. Jej prvé ročníky organizoval Ústav podnikania a cestovného ruchu (od r. 2002) F BERG. V roku 2004 bola konferencia prvýkrát organizovaná spolu s katedrou geoturizmu Fakulty geológie, geofyziky a ochrany životného prostredia (AGH Krakov. Poľsko), čím nadobudla charakter medzinárodnej konferencie. Medzinárodná konferencia sa do roku 2008 striedavo konala na Slovensku a v Poľsku. V rokoch 2007 a 2009 sa konferencia nekonala. V rokoch 2010 až 2012 konferenciu spoluorganizoval aj tretí partner – Banícka fakulta v Belehrade, Srbsko. Konferencia dostala  názov „Twin conference“, pretože sa venovala osobitne geoturizmu a banskému turizmu.  Jej banícka časť prijala skratku IRSE (História baníctva v strednej Európe – v srbštine, na znak toho, že jej prvý rok sa konal v Belehrade.). Po ukončení spolupráce s Belehradom sme sa vrátili k pôvodnému názvu Geotour a partnermi nášho ústavu – dnes oddelenia, boli a sú AGH Krakow, KGHM (Cuprum Research and Development Centre Vroclav, Poľsko), International Association for Geotourism (IAGt) a Univerzita v Miškovci, Maďarsko. V roku 2016 pristupuje ďalší zahraničný partner – z Talianska.

Časopis Acta Geoturistica je vedecký časopis venovaný predovšetkým geoturizmu a banskému dedičstvu, turizmu a ochrane prírodného dedičstva v súvislosti s aktivitami v turistickom priemysle. Od roku 2010 je časopis vydávaný dvakrát ročne. Zakladateľom a šéfredaktorom časopisu je Dr. h.c. prof. Ing. Pavol Rybár, PhD. V súčasnosti sa časopis uchádza o zaradenie do prestížnych svetových citačných databáz. Zloženie medzinárodnej redakčnej rady z odborníkov v oblasti geoturizmu, banského turizmu, ochrany životného prostredia, geológie a baníctva, ako aj recenzenti, chránia kvalitu a originalitu článkov, čo by malo byť zárukou kvalitného časopisu vydávaného v elektronickej forme výlučne v anglickom jazyku (ISSN 1338-2292), aj do budúcnosti. Vedúcim redaktorom časopisu je doc. Ing. Ľubomír Štrba, PhD. a technickým sekretárom doc. Ing. Ladislav Hvizdák, PhD. Pôsobenie v praxi: Aktivity pracoviska v odborných a spoločenských organizáciách sú stále viac viditeľné na slovenskej scéne. Spomeňme napr. výstavné aktivity (Hornouhorská banská cesta, resp. Kladivom a želiezkom) v Slovenskom technickom múzeu v Košiciach a v banských múzeách na východnom Slovensku;  členstvo pracovníka OGaMT doc. Mgr. Mária Molokáča, PhD. v Medzirezortnej komisii Siete geoparkov Slovenskej republiky; realizácie projektov v banskom turizme, podporu aktivít historických banských miest – Banská Štiavnica, Gelnica, Smolník, Dobšiná a ďalších, alebo definovanie historických kultúrnych ciest – Hornouhorská banská cesta, Soľná cesta. Aj témy záverečných prác študentov geoturizmu vo všetkých troch stupňoch vzdelávania sú často orientované do geologického a historického banského prostredia na Slovensku.

Medzinárodné aktivity: KGP a neskôr ÚGT navštevovali význační zahraniční odborníci ako profesor A.Pizam  z Rosen School of Hospitality Managment, Univerzity of Central Florida, Orlando, USA; Dr. C.Webster z College of Tourism and Hospitality Management, Nicosia, Cyprus, a ďalší. V súčasnosti pracovníci oddelenia geo a banského turizmu spolupracujú najmä s kolegami na univerzitách v Poľsku a Maďarsku. Študenti študijného programu geoturizmus využívajú v rámci európskeho programu ERASMUS semestrálne a dlhšie pobyty najmä v Španielsku a na Cypre.