Pracovníci

Vedúci oddelenia:


doc. Mgr. Mário Molokáč, PhD.
Němcovej 32, č.d. B-132
E-mail: mario.molokac@tuke.sk
Tel.: +421 55 602 3131
Konzultačné hodiny:   Štvrtok     8:00 – 10:00

Profesionálnym zameraním sa zameriava v oblasti geoturizmu na geoparky od ich prípravy, cez realizáciu až po ich riadenie a propagáciu širokej verejnosti ako na teoretickej, tak aj praktickej úrovni. Je členom Medzirezortnej komisie Siete geoparkov Slovenskej republiky“, ktorá má štatút poradného orgánu ministra životného prostredia SR. Zároveň je poradným členom pre geopark Novograd-Nógrad. V súčasnosti sa zameriava na prípravu geoparku Zemplín ako nástroja podpory tamojšieho regionálneho rozvoja. V oblasti montánneho turizmu sa sústreďuje na rekonštrukciu banskej infraštruktúry štúdiom najmä historických banských máp. Pomocou moderných informačných technológií stál pri zrode viacerých 2D a 3D modelov, ktoré sú vhodným nástrojom pre banský turizmus. Najvýznamnejšie jeho práce sa zameriavajú na aplikáciu historických banských ciest v montánnom turizme ako napr. Soľné cesty na Slovensku v stredoveku, Salt routes in Slovakia in the middle ages, Možnosti definovania kultúrnych ciest na báze banského dedičstva Východného Slovenska a okolitých regiónov. Ako člen projektového kolektívu je zapojený do európskeho projektu Virtual Mine a projektu APVV Vývoj interaktívneho business intelligence systému na podporu komplexného rozhodovania a plánovania v trhových podmienkach cestovného ruchu.

Pracovníci:


doc. Ing. Ľubomír Štrba, PhD.
Němcovej 32, č.d. B-133
E-mail: lubormir.strba@tuke.sk
Tel.: +421 55 602 2442

Ľubomír Štrba, garant prvého stupňa vysokoškolského vzdelávania v študijnom programe Geoturizmus, sa svojim odborným zameraním intenzívne zaoberá predovšetkým identifikáciou geologického dedičstva a rôznymi prístupmi jeho hodnotenia s potenciálom pre využitie a rozvoj špecifických foriem turizmu, ako je napr. geoturizmus či banský (montánny) turizmus. Okrem toho je predmetom jeho záujmu ochrana neživej zložky prírody a prezentovanie poznatkov o geológii Zeme širokej verejnosti s dôrazom na pochopenie významu abiotickej zložky v rámci fungovania celého systému životného prostredia.

Je členom Európskej asociácie pre konzerváciu geologického dedičstva (ProGEO), Slovenskej geologickej spoločnosti (SGS) a výkonným editorom vedeckého časopisu Acta Geoturistica.


doc. Ing. Branislav Kršák, PhD.
Němcovej 32, č.d. B-114
E-mail: branislav.krsak@tuke.sk
Tel.: +421 55 602 2664

Docent na Oddelení geo a montánneho turizmu Fakulty baníctva, riadenia a geotechnológií špecializujúci sa na rozvoj cestovného ruchu prostredníctvom zavádzania inovatívnych informačných a komunikačných technológií. Svoje skúsenosti prejavuje medzinárodnými príspevkami zameranými na problematiku informačných a komunikačných technológií v cestovnom ruchu. Aktívne sa zúčastnil na viac než 40 projektoch. Má za sebou 15 ročnú prax projektového manažéra.


Ing. Barbora Iannaccone, PhD.
Němcovej 32, č.d. B-128
E-mail: barbora.iannaccone@tuke.sk
Tel.: +421 55 602 2332

Ing. Barbora Iannaccone, PhD. pedagóg, odborník na marketing, financie a investovanie. Počas svojho doktorandského štúdia pôsobila na Oddelení Manažérstva zemských zdrojov, kde študovala v odbore Ekonomika zemských zdrojov. V rámci dizertačnej práce sa venovala marketingovým stratégiám pre firmy vstupujúce na trh podnikajúce s novými technológiami. V súčasnosti pôsobí na Fakulte BERG, Ústave zemských zdrojov, na Oddelení Geo a Montánneho turizmu v pozícií asistentky. Zameriava sa na oblasti marketingu, financií, investovania a manažmentu podnikateľských rizík. Jej publikačná činnosti je orientovaná na ekonomické aspekty využívania obnoviteľných zdrojov energie, na formy marketingovej propagácie vybraného produktu a na udržateľnosť ťažby vybraných nerastných surovín.


Ing. Ján Derco, PhD.
Němcovej 32, č.d. B-126
E-mail: jan.derco@tuke.sk
Tel.: +421 55 602 2443
Konzultačné hodiny:   Piatok   11:00 – 12:00

Ján Derco (http://orcid.org/0000-0003-4536-4898) je odborným asistentom. Oblasti jeho záujmu zahŕňajú destinačný manažment a kúpeľný cestovný ruch. Absolvoval inžinierske štúdium na Ekonomickej fakulte (Technická univerzita Košice) v roku 2003. Dizertačnú prácu obhájil na Fakulte BERG (Technická univerzita Košice). Má pracovné skúsenosti v oblasti finančnej kontroly a vládneho auditu. V rokoch 2015-2018 bol členom Medzinárodnej asociácie vedeckých expertov  v cestovnom ruchu (AIEST), St. Gallen, Švajčiarsko.


Ing. Jana Rybárová, PhD.
Němcovej 32, č.d. B-127
E-mail: jana.rybarova@tuke.sk
Tel.: +421 55 602 2930
Konzultačné hodiny:

V súčasnosti pracuje ako odborná asistentka na Ústave zemských zdrojov, na Oddelení geo a montánneho turizmu Fakulty baníctva, riadenia a geotechnológií. Je riešiteľkou na projekte KEGA 048TUKE-4/2021 s názvom: Univerzálna vzdelávaco – súťažná platforma. Od roku 2008 sa venuje vedecko-výskumnej činnosti, súčasťou ktorej je vytváranie inovačných výstupov, transfer technológií a proces ochrany predmetov duševného vlastníctva. V predmetnej oblasti sa venuje predovšetkým činnostiam a aktivitám súvisiacich s realizáciou rešeršnej činnosti v patentových databázach a databázach vedeckých článkov, vytváraním patentovej dokumentácie (vo vecnej rovine: opis predmetu ochrany duševného vlastníctva, vymedzenie predmetu, charakteristika príkladov uskutočnenia; vo formálnej rovine: spracovanie dokumentácie), procesným zabezpečovaním konania s ÚPV SR, dissemináciou a transferom inovácií do praxe. Od roku 2022 spolupracuje s CVTI v Bratislave, na pracovisku Odbor Transferu technológií, Oddelenie ochrany a komercializácie duševného vlastníctva ako expertka. Zabezpečuje výučbu predmetov: Využitie alternatívnych zdrojov energie v turizme, Identifikácia historických objektov techniky, História baníctva, Modelovanie objektov a procesov v geoturizme, Semestrálny projekt II.


Mgr. Marián Lukáč, PhD.
Němcovej 32, č.d. B-133
E-mail: marian.lukac@tuke.sk
Tel.: +421 55 602 2442

Absolvoval študijný odbor História a filozofia. V súčasnosti zabezpečuje na Oddelení geo a montánneho turizmu výučbu predmetov Dejiny Slovenska, Kultúrne pamiatky Slovenska, Bloková terénna výuka atď. Profesionálny záujem sa zameriava na rôzne aspekty dejín Slovenska, kultúrne dedičstvo Slovenska a právnu úpravu cestovného ruchu. Doteraz spolupracoval s Ústavom spoločenských vied Slovenskej akadémie vied a pracoval v Grantovej komisii Regionálnej organizácie cestovného ruchu v Košickom kraji.


Ing. Daniela Marasová, PhD.
Němcovej 32, č.d. B-127
E-mail: daniela.marasova.2@tuke.sk
Tel.: +421 55 602 2930

Odborné zameranie je orientované na aplikáciu logistických metód v rozhodovacom procese v cestovnom ruchu, racionalizáciu prepravy a hodnotenie kvality dopravy v cestovnom ruchu. Z dopravných systémov je to predovšetkým kontinuálna pásová doprava a lanová doprava. V súčasnosti je spoluriešiteľkou 2 projektov VEGA zameraných na testovanie ľahkých dopravných pásov používaných na prepravu batožín na letiskách a jedného projektu KEGA pod názvom “Návrh špecializovaného školiaceho konceptu  orientovaného na rozvoj experimentálnych zručností v rámci edukácie v odbore logistika.


Ing. Marieta Šoltésová, PhD.
Němcovej 32, č.d. B-128
E-mail: marieta.soltesova@tuke.sk
Tel.: +421 55 602 2332

Ing. Marieta Šoltésová, PhD. je absolventkou Technickej univerzity v Košiciach v odbore „Geoturizmus“. V rámci svojej dizertačnej práce sa venovala najmä trvalej udržateľnosti v cestovnom ruchu a manažmentu turistických destinácií, z čoho vyplýva aj jej odborné zameranie. V súčasnosti pôsobí ako odborná asistentka na Ústave zemských zdrojov, na Oddelení geo a montánneho turizmu F BERG, TUKE Košice.


Ing. Dana Tometzová, PhD.
Němcovej 32, č.d. B-127
E-mail: dana.tometzova@tuke.sk
Tel.: +421 55 602 2930
Konzultačné hodiny:    Utorok     9:10 – 10:50

Ing. Dana Tometzová, PhD. pôsobí ako odborný asistent na Oddelení geo a montánneho turizmu F BERG, TUKE Košice. V rámci svojej dizertačnej práce sa venovala najmä hydrogeologickému výskumu geotermálneho rezervoáru, trvalej udržateľnosti rezervoáru a  udržateľnému manažmentu v geoturizme, z čoho vyplýva aj jej odborné zameranie. Vo svojej publikačnej činnosti sa venuje rozvoju geoturizmu a montánneho turizmu, balneológii a využitiu minerálnych a termálnych vôd v turizme. Má na starosti výučbu predmetov: Hydrogeológia a balneológia, Využitie prírodného potenciálu v turizme a Prostriedky reklamy v turizme. Bola koordinátorkou medzinárodného EIT RM KAVA projektu MineHeritage (2019-2021), zameraného na zvýšenie povedomia o baníckom dedičstve a v rokoch 2017 až 2019 bola spoluriešiteľkou EIT RM KAVA projektu Virtual Mine, ktorého hlavným cieľom bolo spopularizovať baníctvo a využitie nerastných surovín medzi širokou verejnosťou prostredníctvom nástrojov virtuálnej reality. Aktuálne je spoluriešiteľkou projektu EIT RM KAVA RISBRIEFCASE, ktorý približuje prostredníctvom inovatívnych edukačných prvkov najmä mladým ľuďom význam minerálov v každodennom živote.


Vedecko – výskumný pracovníci

Ing. Csaba Sidor, PhD.
Němcovej 32, č.d. B-126
E-mail: csaba.sidor@tuke.sk
Tel.: +421 55 602 2443

Konzultačné hodiny: Štvrtok 13:00 – 15:00

Ako vedecko-výskumný pracovník venuje strojovému zberu otvorených dát, ich harmonizácií, prepájaniu a agregácii pre potreby následného dolovania a tvorby vizualizácií elementárnych a hlbších vzťahov v čase a priestore. Pri svoje práci využíva najmä štandardizované dopytovacie jazyky (SQL), moduly voľne dostupných interpretovaných jazykov (Python, Javascript), ako aj otvorené softvérové riešenia (PostgreSQL server, PostGis, Qgis). Je spoluautorom vyše 50 publikácií (z toho 19 WoS). Za posledných 5 rokov sa podieľal na dvoch domácich (APVV-14-0797, ESPUS) a jednom zahraničnom projekte (SDI4Apps). Doterajšie technické výstupy práce využívali najmä:

  • domáce organizácie destinačného manažmentu – OOCR Visit Kosice (2019), OOCR Slovenský raj & Spiš (2022),
  • organizácie kreatívneho priemyslu – Creative Industry Kosice (2018), Východné Pobrežie (2020),
  • tretí sektor – Agentúra pre regionálny rozvoj Košice (2022),
  • verejná správa – Košický samosprávny kraj (2020).

Publikačná činnosť:

  • WoS: https://www.webofscience.com/wos/author/record/1845574
  • ORCID: https://orcid.org/0000-0003-2192-4790

V rámci pedagogickej činnosti zabezpečuje cvičenia predmetov:

  • Štatistické spracovanie nameraných údajov;
  • Manažment destinácie turizmu.

Interní doktorandi

Ing. Enikő Kornecká
Park Komenského 19, č.d. 73
E-mail: eniko.kornecka@tuke.sk
Tel.: +421 55 602 2436

Ing. Enikő Kornecká pôsobí na Oddelení geo a montánneho turizmu v rámci doktorandského štúdia od septembra 2020 so zameraním na problematiku manažmentu geoparkov, kde cieľom  jej výskumu je predovšetkým nastavenie optimálneho manažmentu v geoparkoch v podmienkach Slovenskej republiky. Je absolventkou inžinierskeho štúdia Fakulty baníctva, riadenia, ekológie a geotechnológií Technickej univerzity v študijnom programe Manažérstvo zemských zdrojov. V súčasnosti sa podieľa ako spoluriešiteľ na projektoch „Inovácia a zefektívnenie vzdelávacieho procesu implementáciou nových progresívnych foriem a metód výučby v II. a III. stupni vysokoškolského štúdia“ (040TUKE-4/2024) a taktiež „Vplyv vody na environmentálnu kvalitu a zdravie“ (070TUKE-4/2024), ktoré sú zastrešované Kultúrnou a edukačnou grantovou agentúrou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej  republiky (KEGA).


Ing. Silvia Palgutová
Park Komenského 19, č.d. 73
E-mail: silvia.palgutova@tuke.sk
Tel.: +421 55 602 2436

Absolventka inžinierskeho štúdia Fakulty baníctva, riadenia, ekológie a geotechnológií Technickej univerzity v študijnom programe Geoturizmus.

Začiatok doktorandského štúdia v r. 2022.

Dizertačná práca: Komplexná podpora geoturizmu prostredníctvom efektívnej interpretácie, prezentácie a propagácie smerom k širokej verejnosti na Slovensku. Práca sa venuje problematike efektívnej interpretácie, prezentácie a propagácie geologického dedičstva vhodnej pre potreby geoturizmu, tak aby boli splnené všetky jeho kľúčové princípy a docielená jeho komplexná podpora na území Slovenska.